sobota 3. srpna 2019

Klubové setkání 15.6.2019 Galerie Vinohradská 12


Klub rozhlasové analytické publicistiky (KRAP)

Klubové setkání KRAP

sobota 15. 6. 2019, Galerie Vinohradská 12 (výstavní a konferenční prostor ČRo)



Přítomno:

▪ Klub: 12 členů a příznivců Klubu a vysílání ČRo Plus
▪ ČRo: Petr Šabata (šéfredaktor stanice Plus), Alena Blažejovská (Tvůrčí skupina Drama a literatura, Radiokniha), Mikuláš Kroupa (Příběhy 20. století, aktivity Post Bellum)



Úvod (14:00-14:15) s koordinátorem Klubu Davidem Klímou

David Klíma zahájil setkání, přivítal přítomné a stručně připomněl historii Klubu a aktuální klubové dění v předchozích měsících. Představil program setkání. Upozornil na prostředky vzájemné elektronické komunikace:

klubový web[1] (který je informačním rozcestníkem)
fungující klubový blog[2] (který vznikl především na podnět T. Němce)
a především na nové diskuzní fórum[3] (vzniklé na podnět J. Kalibery v lednu 2019): umožňuje vzájemnou diskuzi mezi členy Klubu, případně rozhlasovými pracovníky a jinými zájemci, lze tedy například pokračovat v diskuzi navazující na toto celoklubové setkání. Jednoduché diskuzní fórum je přístupné i bez registrace (pozn. přesvědčit se můžete kliknutím na odkazy níže). 



1. část setkání (14:15-15:00) s šéfredaktorem stanice Plus Petrem Šabatou (I.)

Pan šéfredaktor přivítal přítomné. Strukturou a formou navázal na předchozí celoklubové setkání v dubnu 2018. Na základě prezentace informoval o aktuálním dění ve spojitosti se stanicí ČRo Plus – především o tématech: poslechovost, trendy a záměry do budoucna (ve vztahu k blížícímu se 30. výročí Sametové revoluce).

Poslechovost a/vs. kvalita: Položil si otázku, jestli má být hlavním kritériem při posuzování pořadů jejich poslechovost nebo kvalita (?) Rád by obojí vyvažoval, poslechovost je pro Rozhlas důležitá, pořad třebaže kvalitní, ale málo poslouchaný znamená z pozice Rozhlasu málo veřejné služby spojené s velkými finančními náklady. Vyjmenoval posluchačsky úspěšné pořady jako: Pro a proti (především s hosty jako Jiří Ovčáček vs. Matěj Minář),[4] Názory a argumenty, Radiokniha a třeba i rozhovory s Tomášem Sedláčkem. Stanice Plus nastoluje nebo reflektuje aktuální dění a vybrané téma se snaží vkládat do pořadů během dne (ranní rozhovor s aktérem, odpolední komentátorské glosy a shrnutí nebo vhled v Názorech a argumentech). 
Poslechovost ČRo Plus stále roste (aktuálně denně kolem 100 tis. posluchačů)[5]. Měří se v případě poslechu z rozhlasového archivu počtem přístupů, jinak průzkumy veřejného mínění.[6]
K 30. výročí sametové revoluce chystá ČRo Plus ve spolupráci s ČRo Radiožurnál a Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) při Akademii věd ČR rozsáhlý zatím nikým jiným nezpracovaný sociologický průzkum na téma: Je česká společnost rozdělena? Inspirují se při tom obdobnou aktivitou britské BBC v roce 2013.
▪ ČRo Plus chystá i další rozhlasové debaty v regionech ČR, které by se tématicky věnovaly právě regionálním problémům.
▪ Petr Šabata reagoval i na dotazy a připomínky členů Klubu, např. na téma: seriál Matematika zločinu a jeho nevysílání ČRo (tvůrkyně by měly zapracovat připomínky ze strany ČRo) apod.         
▪ Petr Šabata zůstal přítomen i v dalších částech programu a případně v 2. části i doplnil další hosty.  



2. část setkání (15:00-16:00) s rozhlas. pracovníky A. Blažejovskou a M. Kroupou

Oproti předchozím každoročním setkáním mělo dnešní zcela jiný průběh. Jádro Klubu ve spolupráci s členy vypracovalo reflexi vybraných pořadů ČRo Plus[7] – a to novou formou, kdy každý pořad reflektovalo několik členů Klubu (i protichůdnými zaznamenanými názory). Tvůrci reflektovaných pořadů byli přizváni na toto setkání, kde se mohli premiérově seznámit s hodnocením (nepřítomným bude zasláno). Garanti (členové jádra Klubu) reflektovaných pořadů přednesli k pořadu s přítomným tvůrcem krátkou názorovou prezentaci jako výchozí bod k diskuzi mezi členy a tvůrci.

Radiokniha – prezentace: R. Elner, host: A. Blažejovská, která pověděla o zákulisí pořadu, zodpověděla dotazy na výběr knih k četbě, zpřístupňování z radioarchivu, umístění v programovém schématu… Pořad Radiokniha i s časem vysílání ve 23:30 patří k nejposlouchanějším pořadům stanice. Šlo o podnětný dialog mezi členy a hostem a šéfredaktorem. Paní Blažejovská na setkání neváhala přijet z Brna, neboť je zaměstnaná v brněnském rozhl. studiu.
 
Příběhy 20. století – prezentace J. Kalibera, host: M. Kroupa, reagoval na dotazy i náměty, např. jestli by neměl být obměněn současný format pořadu, jestli by nemělo být vyprávění pamětníka komentováno historikem… Shrnul vznik a minulost podle něj neobvyklého pořadu propojeného s webem Paměť národa (kde jsou vyprávění pamětníků nahraná pracovníky Post Bellum zpřístupňována veřejnosti). Z diskuze vyplynulo, že pořad má příznivce i odpůrce. 



3. část setkání (16:00-17:00) s šéfredaktorem stanice Plus Petrem Šabatou (II.)

Po odchodu Mikuláše Kroupy a Aleny Blažejovské pokračovala diskuse s šéfredaktorem.

Zprávy: Od členů klubu zazněly výtky na adresu pořadu Zprávy. Jeho obsah se příliš opakuje, mohl by být i pestřejší. Petr Šabata si toho je vědom, ale kapacita zprávařů je omezená.
Podcast Vinohradská 12: Člen klubu navrhl, aby byl rozšířen podcast Vinohradská 12[8] a posílena jeho reklama. Z dalšího dotazu bylo ale zřejmé, že tato reklama by měla být doplněna o informaci, co vlastně podcast je.



Závěrečné shrnutí:

Setkání mělo (až nečekaně) počtem obvyklou účast, nebyl tedy zaznamenám úbytek zájmu o tato klubová setkání.
Diskuse mezi členy a rozhlasovými pracovníky byla pestrá, plná zajímavých informací a názorů. Účastnili se jí všichni přítomní.
Členové Klubu spíše kladou více důraz na kvalitu než na poslechovost, ze strany vedení rozhlasu je tomu asi naopak. Nebrání to ale vzájemnému dialogu a snad přínosnému setkávání s rozhlasovými tvůrci v rozhlasové Galerii Vinohradská 12. V menším formátu se možná další setkání uskuteční už na podzim t. r.



Zapsal: Roman Elner (na základě podkladů Jiřího Kalibery)

FOTOGALERIE ze setkání ZDE (klikněte zde).


Žádné komentáře:

Okomentovat