sobota 28. prosince 2019

Jádro 7. 12. 2019

Zápis z osmdesátého osmého jaderného setkání (7. 12. 2019)

Přítomni: Čermák, Elner, Kalibera, Klíma, Svoboda



Projednali jsme tyto body:


1. Zahájili jsme intenzivní práci na dopsání klubové historie, která zatím končí rokem 2014, kdy se Klub přátel Šestky (KPŠ / KP6) přejmenoval na Klub rozhlasové analytické publicistiky (KRAP). V této činnosti budeme pokračovat až do jeho konce.

2. Přijali jsme podnět naší členky paní Richterové. Ještě před našim zapojením se s cílem podat pomocnou ruku člence, byl předmět / obsah tohoto podnětu vyřešen.

3. Shodli jsme se na potřebě vnitřní kontroly textů, které píšeme za klub jako celek, s cílem jejich větší čtivosti. Texty, které píšeme jako ryze autorské, zůstávají bez této vnitřní jaderné kontroly.

4. Byli jsme seznámeni a bylo nám nabídnuto k poznání a k porovnání vysílání stanice ČRo Dvojka (dříve ČRo 2 – Praha) v sobotním dopoledni mezi 9. a 12. hodinou (tedy po Meteoru pořady Rychlá dvojka, Mám rád a Tobogan) versus vysílání stanice Plus jako celku. Smyslem tohoto porovnání je uvědomit si rozdílnost obou těchto stanic a jejich pořadů, pod jednou střechou Českého rozhlasu, v přístupu k moderním společensko-politickým trendům.

5. Byli jsme seznámeni s problémy v toku pořadů v nočním vysílání stanice Plus. Pro rozsáhlost tohoto tématu a jeho vážnost, která de facto znemožňuje kvalitní soustředěný poslech v noci, jsme se shodli na potřebě věnovat se nočnímu vysílání Plusu podrobněji na našich dalších setkáních.

6. Byli jsme seznámeni s novým programem „MUJROZHLAS“ i s jeho webovou podobou. Protože se jedná vlastně o uskutečnění dávno vymyšleného systému „Rádia na přání“, jehož propagační materiály jsme obdrželi na celoklubovém setkání před mnoha lety, budeme se možnostem webové stránky https://www.mujrozhlas.cz/ i jeho verzi jako programu pro mobilní telefony https://www.mujrozhlas.cz/aplikace na našich dalších setkáních věnovat.

7. Stanovili jsme si termíny jader pro první pololetí roku 2020:
11/1/2020, 15/2/2020, 21/3/2020, 18/4/2020, 16/5/2020, 20/6/2020


Zapsal: David Klíma

Příští setkání jádra (v Praze)

11/1/2020
15/2/2020
21/3/2020
18/4/2020
16/5/2020
20/6/2020

(mohou být aktuálně změněny)

neděle 1. prosince 2019

Jádro 23. 11. 2019

Zápis z osmdesátého sedmého jaderného setkání (23. 11. 2019)

Přítomni: Elner, Kalibera, Klíma
Hosté: Čermák, Němec, Svoboda


Toto jádro bylo celé věnováno diskuzi o klubu a o smyslu a možnostech jeho další existence.

Rádi jsme přivítali na jádru našeho dlouholetého sympatizanta pana Tomáše Němce, který pozitivně přispěl k debatě.

V říjnu jsme v našich klubových řadách přivítali tři nové členy a z toho dva přišli na naše listopadové jádro: pánové Jiří Čermák a Lubomír Svoboda. S nimi jsme podrobně hovořili o jejich možném intenzivním zapojení se do činnosti klubu, až jsme se nakonec dohodli na jejich vstupu do jádra.

V této části zaznělo hned několik podnětů, které by mohly být tématem příštích celoklubových setkání:
-    tok pořadů v nočním vysílání (utínání, překrývání) – znatelný rozdíl oproti dennímu vysílání
-    i když jsem posluchač Plusu, nemusí to nutně znamenat, že se mi musí vše líbit a mohu mít na mnoho témat i jiný názor, o kterém mohu diskutovat, ale proč nebýt více klubem přátel Plusu?


V další části setkání jádra jsme se věnovali diskuzi o vysílání Plusu a jednotlivým pořadům, které posloucháme. Zazněla poznámka, že naše internetová prezentace je natolik široká a na tolika různých místech, že může být až nepřehledná. Přijali jsme skutečnost, že článek shrnující dvě celoklubová setkání, děkující za zájem tvůrčích pracovníků rozhlasu o naše reflexe a přání do budoucna opřené o naše společné minulé práce podporující kvalitní rozhlasovou novinařinu a naše přátelství, nebyl zveřejněn v klubové sekci Plusu.





Zapsal: David Klíma

Cena Jiřího Ješe za rozhlasový komentář (Roman Elner)

Pamatujete na nadčasové páteční komentáře Jiřího Ješe (1926-2011) zaznívající na konci pořadu Názory a argumenty tehdejší stanice Český rozhlas 6? Moudré komentáře a glosy, originální jako ty nedávno zesnulého Jiřího Stránského (1931-2019) vysílané na stanici Český rozhlas Plus. V úctě k dílu i životu Jiřího Ješe uděluje každoročně neformální Kruh přátel Jiřího Ješe Cenu Jiřího Ješe (především za rozhlasový komentář). Laureáty se v minulosti u příležitosti Ješova data narození 19. 6. stali Lída Rakušanová (2012), Petr Příhoda (2013), Jan Macháček (2014), Petr Holub (2015), Alexandr Mitrofanov (2016), Jiří Berounský (2017), Jefim Fištejn (2018) – a letos Kristina Vlachová. Nenechme se mýlit, jde sice především o režisérku a autorku televizních dokumentů, ale k rozhlasu má více než blízko, byla spolupracovnicí rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Duší i organizátorem Kruhu a Ceny je mimo jiné rozhlasový komentátor Radko Kubičko, na jehož facebooku lze najít informace o laureátech.

Při aktualizaci historie Českého rozhlasu, třeba v nějaké tištěné nebo elektronické publikaci ke 100. výročí československého a českého vysílání v roce 2023, by Jiří Ješ, Kruh přátel i Cena měli být zmíněni.

Jakou ambici mají současní komentátoři Českého rozhlasu, především na stanici Český rozhlas Plus? Zasáhnout názorově co nejvíce posluchačů? Vybudit polemiku? Odvést jen poctivý pracovní výkon? Získat zmíněnou Cenu či inspirovat se Ješem by mohlo být výzvou pro mladší i starší komentátory veřejnoprávního Českého rozhlasu. Víc než o kvantitu by mělo podle mě jít v komentářích o kvalitu a hloubku. I náročný posluchač přeci zaslouží rozhlasovou „krmi“. Máte nějakého „favorita“, kterému by Cena mohla být udělena?

Doba je samozřejmě zrychlená, vše se zkracuje, čas předlistopadových 10minutových komentářů na stanici Svobodná Evropa je pryč, v tom nejsem nostalgikem a vzhledem k věku ani pamětníkem, ale zodpovědní pracovníci Rozhlasu by měli být realisté, na ploše přibližně 3 minut hlubší komentář nevykouzlí snad ani David Copperfield (viz pořad Názory a argumenty), místo o hlubokou orbu půjde spíš o podmítku. Přitom by bylo ideální, kdyby v úvodu komentáře vždy zazněla krátce fakta, která jsou komentována.

Jsou současní zvláště mladší komentátoři samouky nebo mají dávné či současné vzory? A kdo jimi je? Je rozhlasový komentář spíše řemeslným útvarem nebo spíše uměním? Pro inspiraci – k poslechu i četbě (protože vyšly i v knižní podobě – a to hned ve třech svazcích) – Ješovy komentáře vřele doporučuji.

(rozšířená verze čtenářského ohlasu, která byla otištěna v Týdeníku Rozhlas)
Roman Elner

Ohlédnutí za setkáním posluchačů pořadu Vertikála 12. 10. 2019

Milí příznivci naší oblíbené stanice Český rozhlas Plus,
bylo to opět v sobotu od 14 hodin, kdy jsme se v komorním počtu sešli v reprezentačním prostoru Českého rozhlasu zvaného „Galerie Vinohradská 12“ právě na tradiční ulici Vinohradské, v centru našeho hlavního města Prahy, na dalším našem klubovém setkání, které je vždy vyhledávaným prostorem k diskuzi s tvůrčími rozhlasovými pracovníky a příležitostně i s vedením stanice či rozhlasu jako celku o odvysílaném, ale též o plánech do budoucna. Seznámit se v exkluzivním předstihu o budoucích projektech, to je jeden z benefitů pravidelných setkání klubu v Galerii Vinohradská 12. Ač tato klubová setkání probíhají zcela v naši klubové režii, o to více nás těší trvající zájem rozhlasových pracovníků o tato naše setkávání se a jejich hojná účast a především otevřenost.

Ve vysílání často slýcháme o zadaném průzkumu popisujícím naši společnost. Ano, byli jsme i o tomto konceptu informováni předem a bylo nám vysvětleno, proč se tak bude dít, co je cílem a proč bude výsledek prezentován způsobem denně postřehnutelným ve vysílání. Kdy a kde se tak stalo? Na klubovém setkání v Galerii Vinohradská 12 s šéfredaktorem Plusu panem Šabatou v sobotu 15. června 2019. Velmi si ceníme přístupu pana šéfredaktora a času, který nám věnoval nejen při vlastní prezentaci, ale především v následné několikahodinové společné diskuzi.

Ono rozdělení není jen obecně slyšitelné z vysílání Plusu, je skutečné a stalo se proto jedním z důležitých argumentů vysvětlujících obsah pořadu Vertikála. A opět se tak událo na klubovém setkání v Galerii Vinohradská 12, tentokrát v sobotu 12. října 2019, s tvůrci pořadu paní Evou Hůlkovou a panem Adamem Šindelářem, kteří nám zcela otevřeně odpovídali na naše otázky a názory na tento důležitý pořad o formách vnímání náboženských směrů dneška. Vysvětlili nám, proč Vertikála vypadá právě tak, jak ji můžeme pravidelně každou neděli slýchat.

Tato celoklubová setkání jsou první a hlavní aktivitou Klubu rozhlasové analytické publicistiky. Jako druhý cíl si můžeme společně pojmenovat již více jak deset let trvající práci na kolektivní reflexi vysílání jednotlivých pořadů i stanice jako celku. To vše vždy s ohledem na základní myšlenku charakterizující většinu nás v klubu: „volné společenství existující od roku 2008 a sdružující posluchače a přátele kvalitních současných a budoucích analyticko-publicistických pořadů a rozhlasové novinařiny, která má kořeny v Českém rozhlase 6 navazujícím na vysílání Rádia Svobodná Evropa“. Ano, může se to na první pohled jevit již jako překonaná sentimentalita, ve skutečnosti však Rádio Svobodná Evropa je v mnoha našich členech stále nejenom vzpomínkou, ale též metou. Metou, ke které by si řada z nás přála, aby náš Plus nejen směřoval, ale též ji minimálně dosáhl. I proto existuje klub, i proto se stále snažíme být spolu. Spolu posluchači a tvůrci pořadů. Věříme totiž, že posluchač bez tvůrce, stejně tak tvůrce bez posluchače, budou-li žít samostatně, jsou takto zbyteční.  Sama již zmíněná minulost nám může být inspirací a budoucnost je na nás. Samozřejmě plně akceptujeme i ty smýšlející opačně a o naše setkávání se trvale jevící nezájem. Otevřenost, se kterou k nám posluchačům přistupují ti tvůrčí pracovnici ochotní se s námi v Galerii setkávat, nás naplňuje i nadále nadějí.

Ještě v docela nedávné době byli členové klubu pravidelnými účastníky různých diskuzních pořadů, příspěvek člena klubu zazněl též v pořadu Názory a argumenty ještě před založením stanice Plus (stalo se tak 4. srpna 2012). Poté společné setkávání se i na rozhlasových vlnách, které jsme pěstovali mnoho let u příležitosti Vánoc a příchodu nového roku, ustoupilo a s odstupem času můžeme spolehlivě vnímat tuto změnu jako jen málo podporující příznivce Plusu ke společné práci nejen na podpoře této ojedinělé stanice, ale i Českého rozhlasu jako celku, což lze v dnešní době bohaté na diskuzi o významu médií veřejné služby a významu zpravodajství i publicistiky podporující moderní společenské trendy, považovat za vítané k novému promyšlení.

Klub rozhlasové analytické publicistiky je nejen, a dovolte mi nás takto nazvat, „funklubem“ Českého rozhlasu Plus, ale též přítelem a podporovatelem tvůrčích pracovníků a jejich těžké a náročné práce. Současně jsme názorově pestří a naše členská základna je bez nadsázky složena že všech společenských vrstev a tedy i voličů zcela všech myslitelných politických stran i hnutí. A to nás v žádném případě neoslabuje, ba právě naopak, tato názorová pestrost nám dovoluje nevést polemiku souhlasících, ale skutečnou diskuzi.

Milí čtenáři webu Českého rozhlasu Plus,
dočítáte řádky popisující Klub rozhlasové analytické publicistiky (KRAP), jeho cíle, činnost i přání. Nás aktivních je hrstka, formálně celkem zhruba stovka. Mezi námi je mnoho z nás, kteří máme na srdci hodně co říci k jednotlivým pořadům i směřování stanice jako celku. Každý měsíc se schází úzká skupinka členů a připravuje velké setkání v Galerii Vinohradská 12, diskutuje o Plusu i o všem, co souvisí s životem dnešních dnů v médiích i v naší společnosti. Vítáme i další z nás posluchačů majících zájem na účasti na vývoji klubu. Věříme, že my posluchači a Plus budeme i nadále patřit k sobě. Přesvědčit se o tom můžeme vzájemně před letními prázdninami v roce 2020, kdy se, věříme, opět znovu sejdeme v Galerii Vinohradská 12.

David Klíma
koordinátor klubu

*************************************************************
Tento text nebyl zveřejněn v klubové sekci Plusu (https://plus.rozhlas.cz/klub-posluchacu-7206152).